HTML, CSS ve JavaScript ile web geliştirmeye giriş eğitimi verdim

26 Kasım 2018 15:59

Not: Bu yazı eski blogtan buraya taşınıdğı için üstteki tarih bilgisi doğru değildir.

Uzunca bir zamandır blogu güncelleyemiyorum. Hem kısa bir kafa iznine çıkmıştım hem de geçtiğimiz haftasonu düzenlediğim "HTML, CSS ve JavaScript ile web geliştirmeye giriş" adlı yazılım eğitimim için gereken materyaller hazırlıyor, konuyu nasıl daha iyi aktarabileceğim üzerine bol bol düşünüyordum.

Eğitimi 1-2 ay önceden düzenlemeye karar verdikten sonra doğru zamanın ne olacağı konusu en çok kafamı kurcalayan sorulardan biriydi. İkinci dönemin üçüncü hafta sonu görünen o ki doğru bir karar olmuş. Çok az katılım bekliyordum 20-30 en fazla 50 fakat 100'den fazla e-posta ve mesaj aldım. Yaklaşık 100 kişiyle bol bol kod yazdık.

İlk gün HTML'in temelleriyle başladık daha sonra CSS ile daha renkli ve güzel görünümlü web sayfaları yapmaya başladık. Gün sonunda örnek bir uygulama yaptık. İkinci gün JavaScript temelleriyle başladık ve daha sonra birçok uygulama ile bu üç dili nasıl birlikte kullanabileceğimizi gördük.

Aralarda da arkadaşlara sektör ile ilgili, geliştirici araçlarıyla ilgili, unutulan bir özelliği nasıl hatırlayabilecekleriyle ilgili hayat kurtaracak bilgiler aktarmaya çalıştım. Anlaşılması uzun sürecek kavramları, olabilecek en basit şekilde aktarmaya çalıştım.

Her ne kadar organizasyonuyla, eğitim materyallerinin hazırlanması ve sunulması gibi işlerle kendi başıma ilgilensem de; şu anda ABD'de bulunan Caner hocaya ve Cahit Berkay Kazangirler'e eğitim için alınan izin için teşekkür ederim.

Eğitime katılan bazı öğrenci arkadaşlarımdan yorumlar şöyle oldu:

"Kursa gelmeden önce ön yargım veya negatif bir düşüncem yoktu. Kesinlikle yararlı olacağına inanıyordum ki öyle de oldu. En azından başlangıç-temel seviyede html bilgisine sahip olmak ve bunu kısa zamanda başarmak istiyordum benim için bu kursun zamanı ve şartları da iyiydi. Genelde toplu bir eğitim/kurs etkinliği olduğunda kısa zamanda çok fazla şey başarmak için ön gereksinim bekleniyor ancak bu kurs ön gereksinim olmaması ve bilen bilmeyen herkesi teşvik etmesi açısından iyiydi. Ne çok acele ederek ne de yavaş denecek biçimde ilerlendi 2 güne sığabilecek şekilde ilerlendiğine inanıyorum. Genel olarak her şeyden memnundum benim için yeterli olmayan beklentimi karşılamayan bir durum yoktu. Öneride bulunmak gerekirse daha çok kişiye yardımda bulunabilmek açısından böyle bir eğitimin daha fazla yerde duyurulması gerektiğini düşünüyorum şartlar gereğince böyle de olmuş olabilir tabi. İlerleyiş açısından değerlendirirsek çok fazla bilgi öğrenmemize imkan sağladığını düşünüyorum. Özellikle okulda aldığımız derslere kıyasla uygulama kısmına önem verilmesi her şeyden ön plandaydı. Öğrenciler olarak kesinlikle çok daha fazla uygulamaya ihtiyacımız var buna üniversite eğitimi dışında imkan sağlandığı için çok memnunum. Başka zaman başka şeyler de öğrenmek isterim. Bu tarz kursların her zaman faydalı olacağına inanıyorum. Bilgi paylaştıkça çoğalır :) Verdiğiniz emeğe ve zamana teşekkürler." - Ceren Akbulut (Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi)

"Bu kursun benim için gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum. HTML biraz bilmeme rağmen CSS ve Javascript hakkında pek bir bilgim yoktu ve onlar hakkında bir şeyler öğrenmiş olmaktan dolayı gerçekten mutlu oldum . Öğrenirken de eş zamanlı olarak örnekler ve uygulamalar yapmanın faydası da göz ardı edilemez,kendi açımdan bu konuda biraz daha cesaretlenmemi sağladı. İleride de bayağı işime yarayacağını düşünüyorum ve bu konuda da kendimi daha çok geliştirmek istiyorum. Yardımcı olduğunuz için de teşekkür ederim." -Tuğçe Nur Gündüz (Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi)

"Öncelikle böyle bir proje ye öncülük ettiğiniz için ve bizlere bu konuda bildiklerinizi ulaştırdığınız için teşekkür ederim. Bence öğrenci olmanıza rağmen konuya hakimliğiniz ve anlatımınız oldukça iyiydi. Şuan ben de bilgisayar müh. okuyorum bu 2 gün işlediğimiz konuları bu dönem göreceğim için benim için oldukça faydalı bir kurs oldu. Ayrıca 2 gün az bir süre olmasına rağmen kursun oldukça verimli geçtiğini düşünüyorum. Tekrar teşekkürler." - Sermin Şahin (Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi)

Etkinlik Karabük Üniversitesi resmi haber sitesinde şöyle yer buldu.